dr Paweł Opitek

Doktor nauk prawnych, prokurator w Prokuraturze Krajowej, ekspert Instytutu Kościuszki ds. Cyberbezpieczeństwa, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Rady Naukowej Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain; uczestniczył w Strumieniu Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe przy Ministerstwie Cyfryzacji. Związany z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

Wykładowca na studiach podyplomowych na Akademii Górniczo-Hutniczej (cyberbezpieczeństwo), Uczelni Łazarskiego (AML/CFT), Uniwersytecie SWPS (kryptoaktywa) i w Szkole Głównej Handlowej (blockchain, fintech). Prelegent na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, autor szkoleń dla sędziów, prokuratorów, adwokatów i przedstawicieli służb ochrony prawa. Opublikował ponad 70 opracowań naukowych z zakresu prawa i kryminalistyki w tym monografie: „Skimming – aspekty kryminalistyczne. Cyberprzestępczość w bankowości elektronicznej”, „Cyberprzestępczość w pracy prokuratora” i „Funkcjonowanie instrumentów finansowych w oparciu o technologię blockchain”.

W działalności badawczo-naukowej zajmuje się tematem czynności procesowych w cyberprzestrzeni, wykorzystania walut wirtualnych w przestępczości, regulacjami AML (pranie pieniędzy, polityka AML podmiotów obowiązanych, ocena ryzyka), dowodami cyfrowymi, hakingiem, czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi, charakterem prawnym tokenów oraz nadużyciami na rynkach finansowych fintech.

Specjalista AML w projekcie wdrożeniowym realizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie; z ramienia Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi prowadzi projekt naukowy pt. „Funkcjonowanie instrumentów finansowych w oparciu o technologię blockchain”. Obecnie pełni funkcję specjalisty w projekcie finansowanym przez Komisję Europejską „Find an Expert II”.

Ukończył studia dziennikarskie (KUL), Studium pedagogiki i psychologii (Politechnika Krakowska), Studia podyplomowe „Cyberprzestępczość w bankowości elektronicznej” (WSPol), „Blockchain, Inteligentne Kontrakty oraz Waluty Cyfrowe” (SGH).

Leave a Comment

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Szczegóły